Nawyki, Karl Ove Knausgård

Karl-Ove_2149902b
Karl Ove Knausgård | Źródło: The Telegraph

W potoku banalnych spostrzeżeń Karla Ove Knasgårda, składających się na tomy noszące nazwy kolejnych pór roku jego autorstwa, można znaleźć fragmenty ciekawe czy zmuszające do chwili zatrzymania. Ten przykuł moją uwagę.

Nawyki

Z jakiegoś powodu pisarze często są pytani o to, jakie mają zwyczaje i nawyki, na przykład o której godzinie wstają i zaczynają pisać, czy piszą ręcznie czy na komputerze, czy jest coś, bez czego nie potrafią się obyć w procesie pisania. Co sprawia, że codzienne życie pisarza wzbudza aż taką ciekawość, trudno powiedzieć, ale coś w tym musi być, ponieważ porównywalne grupy zawodowe nie cieszą się takim zainteresowaniem. (…)

Gdy byłem młody, bardzo chętnie czytałem wywiady z pisarzami. Myślę, że nie szukałem żadnej metody, raczej byłem ciekawy, co jest potrzebne, by zostać pisarzem. Szukałem wzoru, wspólnego mianownika: co sprawia, że pisarz zostaje pisarzem? Teraz już wiem, że wszyscy pisarze to amatorzy i być może łączy ich jedynie to, że nie wiedzą, jak należy napisać powieść, opowiadanie czy wiersz.

*

578317-352x500

Zima, Karl Ove Knausgård
przeł. Milena Skoczko
Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s