Mniej niż ktoś

J. Brodski | Image by © Bettmann/CORBIS
J. Brodski | Image by © Bettmann/CORBIS

„Zaczęło się to od zwykłego gromadzenia wiadomości, wkrótce jednak czytanie stało się najważniejszym spośród naszych zajęć, dla którego można było poświęcić wszystko. Książki osiągnęły rangę jedynej rzeczywistości, natomiast sama rzeczywistość w naszym odczuciu albo składała się z nonsensownych znaków, albo dawała nam się we znaki. Przy powierzchownej ocenie mogło się wydawać, że – w porównaniu z innymi – obijamy się, wręcz nawet pozorujemy życie. Ale gdy się nad tym głębiej zastanowić, istnienie, w którym nie ma miejsca dla norm, jakie wyznaje literatura, okaże się podłe i niewarte zachodu. Tak właśnie rozumowaliśmy – sądzę, że słusznie.

Instynktownie woleliśmy czytać niż działać. Nic więc dziwnego, że w rzeczywistym życiu każdego z nas panował mniejszy lub większy rozgardiasz. Nawet ci, którzy zdołali przedrzeć się przez gęsty bór wyższych studiów, gdzie nie sposób było wykręcić się od gestów uległości wobec systemu, wykonywanych przy pomocy języka, a także innych części ciała, padali wreszcie ofiarą skrupułów, jakie zaszczepiła im literatura, i nie wytrzymywali. W końcu zaczęliśmy chwytać się dorywczych zajęć. Niekiedy była to żmudna praca, nie dająca żadnego zadowolenia, czasem pracowało się dla jakiejś redakcji, kiedy indziej zaś wykonywało się kompletnie bezmyślną robotę, taką jak wykuwanie napisów na nagrobkach, kreślenie, tłumaczenie tekstów technicznych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, introligatorstwo lub wywoływanie klisz rentgenowskich”.

(frag. eseju „Mniej niż ktoś”, 1976)

*

Josif Brodski, Mniej niż ktoś
Wybór i tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Wyd. CDN, Warszawa 1989

Reklamy

Jedna myśl na temat “Mniej niż ktoś

  1. J. B. zapytany o to kto jest najlepszym poetą miał odpowiedzieć, że Leśmian (Bolesław), zarówno J. B jak J.B. są dziś zapomniani, takie odnoszę wrażenie, może się mylę…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s