Tu i teraz. Listy 2008-2011, Paul Auster, J.M. Coetzee

auster_coetzee
Korespondencyjny duet: Paul Auster i J.M. Coetzee.

Na pierwszy i drugi rzut oka interesujące. Czyta się dobrze, trafia się sporo ciekawych fragmentów (o przestrzeni w książkach, o sporcie, o zestawianiu gier i literatury). Ale po przeczytaniu ostatniej strony można się zastanawiać: czemu to takie wydaje się wygładzone, takie sztuczne?

Odnosiłam wrażenie, że pisarze są zbyt uprzejmi, że nie są wobec siebie zupełnie szczerzy i otwarci, że żaden z nich, no może Auster, nie mówi całej prawdy i nie czuje się całkowicie swobodnie w towarzystwie tego drugiego. Z czego wniosek, że albo ich korespondencja jest znacznie szersza niż ta, którą otrzymujemy, albo od początku listy te były obliczone na publikację. Jak było naprawdę? 

Przeczytać warto, bo obaj korespondenci to bardzo dobrzy, niezwykle interesujący, choć każdy na swój sposób, pisarze, których zestawienie jest o tyle miłe, co zaskakujące.

Przedsmak w cytacie:

Życie w sztuce można schematycznie podzielić na dwa lub trzy etapy. Na pierwszym artysta odkrywa lub zadaje sobie wielkie pytanie. Na drugim trudzi się nad znalezieniem odpowiedzi. A potem, gdy żyje już wystarczająco długo, dochodzi do trzeciego etapu, kiedy owo wielkie pytanie zaczyna go nudzić i musi szukać inspiracji gdzie indziej (J.M.Coetzeego do Paula Austera).

*

Tu i teraz. Listy 2008-2011, Paul Auster, J.M.Coetzee
Tłum. Katarzyna Janusik
Wyd. Znak, Kraków 2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s