Niewidzialne miasta, Italo Calvino

PASOLINI - CALVINO

Przybywając do każdego nowego miasta, podróżny odnajduje własną przeszłość, o której posiadaniu już nie pamiętał: obcość tego, czym już nie jesteś lub czego nie posiadasz, oczekuje cię przy przejściu przez miejsca obce i nigdy niewzięte w posiadanie.

(s. 24-25)

 –

Człowiek, który podróżuje, nie znając jeszcze miasta, jakie oczekuje go po drodze, zadaje sobie pytanie, jak będzie wyglądał pałac królewski, koszary, młyn, teatr, bazar. W każdym z miast imperium budynki różnią się od siebie i następują w odmiennej kolejności, lecz cudzoziemiec, skoro tylko przybędzie do nieznanego miasta i rzuci okiem w głąb tej szyszki pagód i świetlików, i strychów, śledząc zygzaki kanałów ogródków warzywnych śmietnisk, z miejsca wyróżni pałace książęce, świątynie wielkich kapłanów, rozpozna zajazd, więzienie, dzielnicę złodziei. W ten sposób – powiadają niektórzy – potwierdza się hipoteza, że każdy człowiek nosi w umyśle miasto złożone z samych różnic, miasto bez figur i bez kształtu, zapełniane przez poszczególne miasta.

(s. 28)

 

Z miastami jest jak ze snami: wszystko, co wyobrażalne, może się przyśnić, ale nawet najbardziej zaskakujący sen jest rebusem, który kryje w sobie pragnienie lub jego odwrotną stronę – lęk. Miasta, jak sny, są zbudowane z pragnień i lęków, nawet jeśli wątek ich mowy jest utajony, zasady – absurdalne, perspektywy – złudne, a każda rzecz kryje w sobie inną.

(s. 36)

Inne jest miasto tego, kto mija je, nie zatrzymując się, a inne tego, kto raz przez nie pojmany, nigdy go nie opuszcza; inne jest miasto, do którego przyjeżdża się po raz pierwszy, zaś inne to, które porzuca się, aby nigdy do niego nie wrócić; każde zasługuje na odmienną nazwę.

(s. 98)

 –

*

Niewidzialne miasta, Italo CalvinoItalo Calvino, Niewidzialne miasta
przeł. Alina Kreisberg
W.A.B., Warszawa 2013

Jedna myśl na temat “Niewidzialne miasta, Italo Calvino

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s