Zniszczona biblioteka Holland House

„Fotografia ukazuje trzech dżentelmenów stojących w pewnej odległości od siebie pośród doszczętnie zniszczonej, pozbawionej jednej ściany i dachu biblioteki Holland House przed dwoma cudownie nietkniętymi regałami pełnymi książek. Jeden patrzy na książki, drugi dotyka palcem grzbietu tomu, który ma zamiar wyciągnąć z półki, trzeci czyta książkę, którą trzyma w ręku. Tak elegancko skomponowane tableau musiało być wyreżyserowane. Przyjemnie jest sobie wyobrazić, że zdjęcie nie zostało od początku do końca zmyślone przez buszującego po Kensington po nalocie fotografa, który natknął się na wspaniały gmach z epoki króla Jakuba rozdarty bombą i sprowadził trzech mężczyzn do odegrania roli nieporuszonych czytelników. Wolimy myśleć, że trzech dżentelmenów zaspokajało swoje literackie apetyty w zniszczonym gmachu, a fotograf tylko ich trochę poustawiał, żeby zrobić bardziej wyraziste zdjęcie. Tak czy owak, fotografia zachowuje urok epoki i autentyzm jako hołd złożony utraconemu już ideałowi narodowego hartu ducha i sang-froid”.

Susan Sontag, Widok cudzego cierpienia (oryg. Regarding the Pain of Others), przeł. Sławomir Magala, wyd. Karakter, Kraków 2010, s. 70-71

3 myśli na temat “Zniszczona biblioteka Holland House

 1. Piękne! Sądzę, że zdjęcie nie zostało wyreżyserowane. Właśnie przeczytałam ciekawy esej o bibliotekach Belli Bathurst i natknęłam się na interesujący fragment o wypożyczeniach książek w czasie II wojny światowej przez Brytyjczyków. Królowała filozofia :)

 2. Znalazłam esej, o którym napisałaś.
  Faktycznie – w tym świetle zdjęcie mnie również nie wydaje się wyreżyserowane, przynajmniej nie w takim stopniu, jak sugeruje Sontag.

  Dla innych poszukiwaczy (i ku pamięci):

  „(…) Greene might seem a surprising choice, but then what people choose to read in extremis often is. In London during the Second World War, some authorities established small collections of books in air-raid shelters. The unused Tube station at Bethnal Green had a library of 4,000 volumes and a nightly clientele of 6,000 people. And what those wartime readers chose were not practical how-to manuals on sewing or home repairs, but philosophy. Plato and his Republic experienced a sudden surge in popularity, as did Schopenhauer, Bertrand Russell, Bunyan and Burton’s Anatomy of Melancholy.”

  Bella Bathurst The secret life of libraries

  A tłumaczenie właśnie odkryłam u Chihiro: http://chihiro.blox.pl/2012/03/Co-czytano-w-brytyjskich-schronach.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s