Największa drewniana biblioteka świata

O/w Korei:

„W 1231 roku Mongołowie przekraczają rzekę Jalu i pustoszą północ królestwa. Dwór, który schronił się na warownej wysepce Kanghua w delcie rzeki Han, skłania ich do odwrotu, płacąc ciężki haracz w złocie, a zwłaszcza w futrach, za którymi przepadają ci „barbarzyńcy”. (…) Świadomi osamotnienia w obliczu największej potęgi militarnej w owych czasach, Koreańczycy wykorzystują ten krótki okres spokoju, aby wyryć na drewnianych tablicach całość hinduskiego „Kanonu buddyjskiego” i w ten sposób zaskarbić sobie przychylność Niebios. Koreański sylabariusz zostanie wymyślony dwa wieki później, toteż do transkrypcji służy pismo chińskie. To przedsięwzięcie rozpoczyna się w 1236 roku i trwa piętnaście lat. Wyryto i przygotowano do druku osiemdziesiąt jeden tysięcy tablic. Ten akt wiary, który był też operacją magiczną, okaże się bezskuteczny. Dwa lata po ukończeniu „Wielkiego Dzieła” Mongke-chan wraca ze swymi oddziałami i opanowuje całe królestwo, które pozostanie przez stulecie z górą pod chińsko-mongolską dominacją dynastii Jüan.

(…)

Istny cud, że ta gigantyczna praca, którą buddolodzy nazywają dzisiaj „Kanonem koreańskim”, nie została zniszczona przez robactwo, pożary, Mongołów, grabieżcze najazdy japońskiego kondotiera Hideyoshiego (w 1590 i 1598 roku), a zwłaszcza przez ogień i żelazo podczas toczącej się ze zmiennym szczęściem krwawej wojny koreańskiej. To kolosalne „kompendium” rytowanych bloków dobrze ukryto – prawdopodobnie w XV wieku – w klasztorze, do którego podchodzimy, podczas gdy duże krople ciepłego deszczu zaczynają cętkować zakurzoną ścieżkę. Te tablice są tu do dzisiaj i czynią z Heinsa największą „drewnianą bibliotekę” świata”.

Nicolas Bouvier, Dziennik z wysp Aran i z innych miejsc, przeł. Krystyna Arustowicz, wyd. Noir sur Blanc, Warszawa 2000, s. 93-94

Reklamy

2 myśli na temat “Największa drewniana biblioteka świata

  1. mam nadzieję, że kiedyś się tam wybiorę.
    i cieszę się, że wstrzeliłam się w buddyjską jedną nogę.
    choć może to nie do końca fortunne określenie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s