Czytelniku, czy znasz delfiny?

„Czytelniku, czy znasz delfiny? Zapewne tak, z pokładu jakiegoś transatlantyku, parteru w kinie albo powieści marynistycznych. A ja Cię pytam, czy znasz je od wewnątrz, czy chociaż raz udało Ci się dotrzeć do melancholijnej sfery ich – tak na pozór beztroskiego – żywota. A ja Cię pytam, czy – wspiąwszy się ponad łatwą satysfakcję, jakiej dostarczają teksty zoologiczne – spojrzałeś kiedyś delfinowi prosto w same źrenice…”

Julio Cortázar, Krótki kurs oceanografii, w: Opowiadania, tom 1, Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA, Warszawa 2009, s.94-95

Dziś nie tylko wytknięcie braku wyczerpującej wiedzy o melancholii delfinów, dziś również zaproszenie do zapoznania się z treścią magazynu Archipelag, którego siódmy numer już na ekranach komputerów, tabletów i czytników itd. Do wyboru, do koloru. Motywem przewodnim tego wydania jest ciało – odmieniane w literaturze przez choroby, uwodzenia, pogardę i niewinność. (Zgadnijcie, którą z tych odmian wybrałam do mojego tekstu). Oprócz multiplikowanych wcieleń ciała, wiele innych artykułów o książkach – tak wiele, że w ciągu weekendu nie zdążyłam się ze wszystkimi dokładnie zapoznać.

Tak, właściwie to tyle na dziś (głowa; ból). Aha, Archipelag można pobrać stąd.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s