[Czy czytanie jest rzeczą dobrą]

„Czy czytanie jest rzeczą dobrą? Nikt nie zaprzecza wartości lektury, która pogłębia naszą wiedzę. Ale czy literatura piękna, o którą tutaj chodzi, czyni nas lepszymi ludźmi? Czy można bardziej polegać na osobach, które czytają, niż na tych, które nie czytają?

(…)

Być może czytanie wytworów wyobraźni robi nas zarozumiałymi i niegodnymi zaufania. W autobiografiach i powieściach z ubiegłego stulecia często znajdujemy scenę, jak rodzice strofują dziecko, że wymyka się gdzieś z książką: ‚Lepiej byś się zajął czymś pożytecznym!’.

Teraz mamusia z tatusiem patrzą ze wzruszeniem na swoją latorośl zagłębioną w jakiejś powieści. Może dawniej ludzie byli mądrzejsi. Czytanie przypomina czasem nałóg narkomanii. Można sobie wyobrazić, że księgarze i bibliotekarze to wierni słudzy urzędujący w ogromnych lokalach rozrywkowych, którzy żwawo krzątają się między półkami i stolikami z morfiną Balzaca, kokainą Hamsuna czy koniakiem Klasa Östergrena. Wkrótce lokal pogrąży się w głębokim śnie, a marzenia senne rozkwitną jak japońskie kwiaty z papieru.

(…)

Należy też pamiętać, że ci, którzy głoszą zbawienny wpływ czytania, robią to we własnym interesie. Kto nie czyta, ten również nie  p i s z e  i jego argumentów nie można usłyszeć – a w każdym razie przeczytać”.

Olof Lagercrantz, O sztuce czytania i pisania, przeł. Jacek Kubitsky, czuły barbarzyńca press, Warszawa 2011, s. 20, 24-25, 27

Reklamy

2 myśli na temat “[Czy czytanie jest rzeczą dobrą]

  1. Nudą?
    Może trochę.
    Przy pisaniu o pisaniu staje się ciekawszy (no ok, może nie ciekawszy, ale ma interesujące spostrzeżenia pomiędzy).

    Mam w sobie jakąś przychylność dla jego nudnego spokoju i wyważenia – jakby siedział na pniaku w lesie i tam sobie pisał.

    A wzmianka o Ostergrenie jak strzała. I ten koniak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s