[Nie zapisujemy]

„Nie zapisujemy wielu wytworów ducha, które powinniśmy zapisać, pozostaje tyle zapisków, gromadzonych przez cały czas, latami, dziesiątkami lat nosimy je w głowach, we własnych głowach. Wytaczamy wszystkie możliwe argumenty, żeby nie musieć zacząć takiej pracy, wygrzebujemy wszystkie możliwe wymówki, przywołujemy wszystkie możliwe duchy, które mogą być wyłącznie złymi duchami, żeby tylko nie musieć zaczynać, mimo iż powinniśmy zacząć. Tragedią kogoś, kto chce coś napisać, jest to, że ciągle przywołuje coś, co przeszkadza mu w pisaniu, (…) tragedią, która jest zarazem perfekcyjną i perfidną komedią”. (s. 166)

„Gdy opisujemy tego samego człowieka, każdy z nas widzi zawsze kogoś innego niż pozostali, pomyślałem. Ilu opisujących, tylu widzących, każdy patrzy na tę samą osobę z innej strony, pod innym kątem”. (s. 455)

„Przecież od czasu do czasu uważamy się za absolutnie zdolnych do wykonania jakiejś pracy umysłowej, nawet do napisania czegoś, jak choćby takiego ‚Wymazywania’, ciągle jednak cofamy się przed tym z przerażeniem, wiedząc dobrze, że najpewniej tego nie wytrzymamy, a potem, gdy może już dość daleko posuniemy się do przodu, ponosimy nagle klęskę i wtedy wszystko jest stracone, nie tylko cały czas, któryśmy na to zużyli, a więc go roztrwonili, jak się potem bezwzględnie okazuje, okazuje się również, że na dodatek blamujemy się w najstraszliwszy sposób, jeśli nie wobec całego świata, to przynajmniej sami przed sobą. Nie zależy nam szczególnie na powodowaniu tej klęski, wzdragamy się więc przed rozpoczęciem takiej pracy umysłowej, chociaż mamy wrażenie, że moglibyśmy je rozpocząć. Odkładamy ją na kiedy indziej, jakbyśmy chcieli odłożyć na kiedy indziej jakiś wielki blamaż, niesłychany ‚samoblamaż’, pomyślałem”. (s. 506)

Thomas Bernhard, „Wymazywanie”, wyd. W.A.B., Warszawa 2004, s. 166

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s