Powszedni niepokój Carvera

12 opowiadań zebranych w publikacji „Katedra” to spotkania ze zwykłymi ludźmi, którym przydarzają się zwyczajne rzeczy. Ale zetknięcia z nimi są jak pyskówki: krótkie i podszyte napięciem.

Raymond Carver to amerykański prozaik, wychowany w małym miasteczku w pobliżu tartaku. Wykładowca kreatywnego pisania gnany wciąż z miejsca na miejsce, alkoholik, frustrat – wszystkie swoje wysiłki wkładał w tworzenie opowiadań i poezji. Pod koniec życia wydaje się, że znalazł tę odrobinę szczęścia, za którą oglądają się jego bohaterowie.

Ci ostatni jednak, w przeciwieństwie do pisarza, skazani są już tylko na oglądanie się i na przeczucie, że szczęście ominie ich szerokim łukiem. Sobą zawiedzeni, poharatani, znudzeni niechętnie poddają się codzienności. Próbują walczyć z alkoholizmem i dojść do siebie po tym, jak zostawiają ich żony. Poszukują ciepła. Drążą ich choroby i rozpacz po stracie dziecka. Dręczy niepokój, brak spełnienia, poczucie zagubienia.

Carverowskie postaci chcą wyrwać się z mozolnej rutyny, zmienić swoje życie, lecz są już tak zacementowane w przyzwyczajania, że wszystko, co próbują zrobić, wzmaga tylko ich poczucie całkowitej niemożności i utknięcia. Oszczędne opisy pogłębiają to smutne uczucie izolacji, anonimowości, odcięcia od intensywniejszego nurtu życia.

Najbardziej optymistyczny wydźwięk ze zbioru ma opowiadanie „Katedra”. Tylko w nim udaje się bohaterowi wyjść z siebie, oderwać się od powszedniej warstwy siebie, przekroczyć własne ograniczenia w myśleniu i nudę, a to poprzez inspirujące spotkanie z niewidomym niepoddającym się ślepocie. Obie osoby coś tu zyskują, choć trudno zdiagnozować co: poczucie bycia zrozumianym, mikro wspólnotę czy siłę działania. Wszystkie one są nadzwyczaj rzadkie u Carvera.

Opowiadania przenika swoim chłodem niepokój. Przy czytaniu pierwszego nie wiadomo zupełnie, czego się spodziewać: morderstwa, nieszczęśliwego wypadku, przykrej wiadomości. Czekamy i kalkulujemy ryzyko zwrotu akcji. Gdy nie dzieje się nic, co zaburzyłoby początkowy porządek, a bohater powraca do punktu wyjścia, jesteśmy już lepiej przygotowani na kolejne spotkania z nijakością i przeciętnością, która jeszcze walczy o swoje, jeszcze się szamoce. Ale już niedługo. Zaledwie do końca opowiadania, a z ostatnim słowem klapie sztywno na podłogę, by już więcej nie drgnąć.

Pesymistycznie, lakonicznie, defetystycznie. Właśnie dlatego warto.

Raymond Carver, Katedra (oryg. Cathedral)
przeł. Jerzy Jarniewicz
wyd. Czuły Barbarzyńca, Warszawa 2010

3 myśli na temat “Powszedni niepokój Carvera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s