Notes: Nowy Jork stoi

Otóż wystawcie sobie, że ono stoi, to ich miasto, stoi zupełnie prosto. Bo Nowy Jork, to miasto, które jest miastem stojącym. Widziało się, to jasne, wiele innych miast, bardzo pięknych i słynnych portów też się widziało sporo. Ale u nas, jak to powiedzieć, miasta sobie leżą wzdłuż brzegu morza albo nad rzeką, wyciągają się, długie, w pejzażu, czekają na wędrowca, podczas gdy to miasto, w Ameryce, nie omdlewało i trzymało się prosto, wcale nie skore do stosunku, sztywne i wzbudzające lęk.

Louis-Ferdinand Céline, Podróż do kresu nocy, s. 205

Reklamy

7 myśli na temat “Notes: Nowy Jork stoi

 1. No, właśnie ja dzisiaj pożyczyłem „Podróż do kresu nocy”, patrzę a Ty tutaj na blogu cytat umieściłaś. Wciskam zatem button „Lubię to”.

  1. Ha, w tej książce jest mnóstwo fragmentów, które mam odruch przepisać. Powstrzymuję się jedynie po to, aby użyć ich w recenzji.
   Niesamowita książka – zwłaszcza od części afrykańskiej.

   A Tobie jak się podoba?

 2. Natychmiast skojarzyło mi się z opisem Wielkiego Lasu w „Hebanie”. Ogromne drzewa niczym stojące wieżowce. I nieomdlewające wieżowce niczym dumne baobaby.

 3. „Stambuł to kobieta, która w ostatnich miesiącach ciąży tak przybrała na wadze, że nie wytrzyma już ani dnia dłużej. Przy każdym kroku z jej obiecującego, monstrualnie rozdętego brzucha dobiega bulgotanie wód płodowych. (…) A ona je i je. Tak je i pije, że mało nie pęknie. Gdyby niczego z tego co wrzucała w siebie, nie usuwała ze swojego brzucha, już dawno by eksplodowała, zabijając siebie. Na szczęście usuwa. (…) Jak człowiek wyrzuca z siebie cuchnące gazy, ścieki, ekskrementy, wymiociny, flegmę, oczyszczając w ten sposób swoje zmęczone ciało. Odprowadza do śmietników ropę ze swych gnijących ran. To miasto właśnie śmieciom (…) zawdzięcza to, że nadal jest w stanie się poruszać.”

  Elif Safak, Pchli pałac, s. 334-335

  O, tak mi się przypadkowo trafiło dzisiaj :-)

  1. Ha!, trafię tam również niedługo – książka czeka na swoją kolej na stoliku.
   Dziękuję za podzielenie się skojarzeniem i cytatem. :)

 4. A ja bym powiedziala, ze miasto postawione a nie tyle stojace. Jak popatrzec na Manhattan, zwalszcza dolny z poziomu Brooklynu, to wyglada jak ustawione na powierzchi klocki :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s