Kolekcja myśli o Rzymie | cz. 1

Przeznaczenie mieszka w książkach. Gdy idziesz z książką przez korytarz uczelni, nie wiesz, nie jesteś świadoma, że to, co trzymasz w ręce, może przyczynić się do spotkania odmieniającego całe życie. Gdy stajesz przed wielkim regałem i masz nieskończone możliwości wyboru tego, co czytać, co każe Ci wziąć akurat tę książkę, a nie inną, na oślep, lecz mimowolnie świadomie – książkę, która wtopi się w odpowiedni nastrój nazajutrz, w książkę, w której odnajdziesz niedaleką przyszłość, zanim ją zaplanujesz?

Jak zwykle przed wybraniem się w podróż, coraz więcej przypadków każe wybierać mi książki, w których autor wspomina o miejscu docelowym mojego wyjazdu. Nie wybieram tych książek celowo. Nie pożyczam czy nie kupuję ich z powodu rzucenia mi się przypadkiem przy wertowaniu odpowiedniej nazwy. Nic. Przypadek. Tak jak w tym poniżej.

Albowiem Rzym nie jest starym, prastarym centrum minionych dziejów świata, jest on, co, jeśli uważnie się przyjrzeć, widzimy i czujemy każdego dnia i o każdej godzinie, centrum współczesnego świata (…), centrum współczesnego świata nie jest Nowy Jork, nie jest nim również Paryż ani Londyn, ani Tokio, ani Pekin, ani Moskwa, jak to wszędzie czytamy i słyszymy, nie, jest nim Rzym, dzisiaj znowu Rzym, nie umiem tego udowodnić, w każdym razie nie w tej chwili i w każdym razie nie swoimi słowami, ale czuję to.

Thomas Bernhard, Wymazywanie, s. 168

Thomas Bernhard, Wymazywanie (oryg. Auslöschung. Ein Zerfall)
Przeł. Sława Lisiecka
Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2004

Reklamy

Jedna myśl na temat “Kolekcja myśli o Rzymie | cz. 1

  1. O ile przeczytałem całe Wymazywanie, a potem nawet sięgnąłem po „Verstörung”, to w pamięci – obok wielu szczegółów z obu książek – na pierwszy plan wybija się cytat z Pascala (na początku Zaburzenia) : „Wiekuista cisza tych nieskończonych przestrzeni przeraża mnie”
    ________________________________________________

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s