niespieszny krok Duras

Marguerite Duras, "Moderato cantabile"
Marguerite Duras, "Moderato cantabile"

Moderato cantabile oznacza umiarkowanie i śpiewnie, poucza oschła nauczycielka muzyki małego chłopca siedzącego przy fortepianie. Do lekcji muzyki przymusza dziecko matka, Anna Desbaresdes. W grę sonatiny Diabellego wżera się bezpardonowo wrzawa przed kawiarnią nieopodal mieszkania. Mężczyzna zabił kobietę. Dlaczego? Tego docieka wraz z nieznajomym z kawiarni Anna. Ani Anna, ani nieznajomy nie starają się zakamuflować, że tak naprawdę zupełnie nie chodzi im o obcą parę, lecz o ich własną potrzebę spotkań i przerwanie powtarzalnego rytmu samotności.

Krótka historia opowiadana przez Duras ma prostą budowę, oszczędne słownictwo i umiarkowany przedwiosenny nastrój. Niedomówienia, kobiecy rumieniec i kwiat między nagimi pod suknią piersiami. Zwierzenia. Karafka wina. Czerwona wełniana robótka w rękach udającej dyskretną właścicielki kawiarni. W tle rozkołysane morze. Tym, co rozstrzyga o pięknie tej opowieści, jest tylko i wyłącznie nastrój. Historia neurotycznej, zawiedzionej życiem Anny wnosi jedynie ciszę. Ciszę spadających płatków przekwitłej magnolii. Ciszę równego oddechu śpiącego dziecka. Ciszę nocną, księżycową.

Do przeczytania w jeden wieczór nasiąkniety milczeniem.

Reklamy

4 myśli na temat “niespieszny krok Duras

 1. owszem, „pisać” bardziej mi się podobało niż „moderato”. „kochanka” jeszcze nie czytałam. i na razie nie mam specjalnie ochoty na większe porcje Duras. może kiedyś?

 2. Witaj :) Pierwszy komentarz bo ja leń z lekka. Przeczytałam to jakiś czas temu już, masz rację, że cisza, że milczenie. Nie rozmawiałam z nikim o tej książce potem, a chyba i tak bym nie wiedziała, co powiedzieć.

 3. Witam serdecznie Bastetio:)

  Pierwsze koty za płoty, czyli można się Ciebie częściej spodziewać? ; )
  Co do książki – faktycznie, trudno o niej rozmawiać. Ta książka nie jest jak tiszert z wielkimi napisami – nie ma w sobie nic z gadatliwości…

  Pozdrawiam ciepło

  JJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s