czapki z głów przed Keretem

Etgar Keret, "8% z niczego"
Etgar Keret, "8% z niczego"

Spokój to odprężenie, piana w kąpieli, rosnąca trawa, to, co się dzieje w twojej lodówce, kiedy zamkną się drzwi i zgaśnie małe światełko, jednym słowem spokój to nic.

Etgar Keret, „8% z niczego”

Wow! To słowo wyrywa się z człowieka wbrew jego woli po niemal każdym opowiadaniu napisanym przez izraelskiego pisarza, Etgara Kereta. Jego twory to też w sumie takie nic, ale nic napisane od kipiącego lekkością niechcenia i z trykającymi się, jak poznańskie koziołki, iskierkami absurdalnego poczucia humoru.

Trudno nazwać to literaturą: opowiadania, które najlepiej czyta się poszatkowane na sztuki są raczej anegdotami, historiami o znajomych, mrugnięciami oka. Trudno tego jednak nie nazwać literaturą: kpiący autodystans bohatera, obowiązkowo niezadowolonego z życia, planującego modernizacje w architekturze swojego życia, które raz wychodzą, a raz zupełnie się nie sprawdzają. Ładna dziewczyna, która nocą zamienia się w jowialnego grubaska. Portorykańczyk sprzedający księżyc. Para kochanków obserwowana przez telewizor i drzwi. Normalny Człowiek z głową pełną oliwek nadziewanych oliwkami. Dziewczynka, która najbardziej na świecie  chce mieć błyszczące oczy. Myśl w kształcie opowiadania (bezsprzecznie moje ulubione, choć bijące się na papierowe pięści z „Ostatnim opowiadaniem i koniec”). Przedziwne poplątane zwinną linką historie miłosne. Aż nie sposób zapamiętać wszystkiego, co u Kereta wydaje się wysiłkiem porównywalnym ze strzeleniem palcami.

Nazywany mistrzem krótkiej formy Keret w pełni na to miano zasłużył i gdyby było papierową koroną, nosiłby ją z równie wielkim wdziękiem, z jakim opowiada swoje zupełnie abstrakcyjne, niepozbawione jednak głębszego, ogólnoludzkiego sensu, historie.

Reklamy

3 myśli na temat “czapki z głów przed Keretem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s