ludzkie więzi

W. Somerset Maugham "Of Human Bondage"
W. Somerset Maugham "Of Human Bondage"

I see you’re fond of books. You can always tell by the way people handle them.

W. Somerset Maugham „Of Human Bondage”

Książka – wbrew temu, co można wnosić po moich wcześniejszych wypisach – nie tylko o zamiłowaniu do czytania. Losy Philipa Careya i jego relacji z najbliższymi są tylko pretekstem do zastanawienia się nad losem człowieka w ogóle. Nad sensem życia. Pięknem. Miłością. Namiętnością. A przede wszystkim nad tym, czym jest marzenie i czy zawsze warto je realizować, czy nie lepiej czasem pozwolić mu w żarze spłonąć i po prostu przeminąć. Przeczekać marzenie. I odnaleźć spokój w realizacji prostszego, bliższego, i zyskać nowe zrozumienie piękna i sensu.

Staranna proza Maughama ma w swojej nieskazitelnej prostocie coś z Dickensa, ale i też eleganckiego, kunsztownego, co można znaleźć u Virginii Woolf. Murakami przyznaje się w swojej autobiografii „What I Talk About When I Talk About Running”, że tłumacząc opowiadania Maughama na japoński nauczył się od angielskiego pisarza wiele o prostym i precyzyjnym formułowaniu myśli.

Styl pisania Maughama urzeka. Spokojny ton opowiadania budzi śmiech, żal, irytację. Od książki trudno się oderwać.

Zaprzyjaźniam się z Maughamem.

Reklamy

4 myśli na temat “ludzkie więzi

  1. Pieknie piszesz o Maughamie, chyba niedlugo tez przekonam sie, czy z tym pisarzem mi po drodze. A nuz wyniknie z tego przyjazn, jak w Twoim przypadku?
    A na marginesie jeszcze dodam, ze dopiero niedawno odkrylam Twoj blog i bardzo mi sie on podoba. Jest taki przejrzysty, jasny, lekki i taki cieply jednoczesnie. Kojarzy mi sie z zielonymi jablkami i wiosennym sloncem. Pozdrawiam cieplo!

  2. Jestem bardzo mile pochlebiona wyróżnieniem, jakie przyznała mi Anahstasia i bardzo za nie dziękuję :)

    Jednocześnie chcę powiedzieć, że wszystkie blogi, które znajdują się w moim blogozbiorze linkowym są równie przeze mnie lubiane i wszystkie oryginalne i wyjątkowe. Pułkownik Kiwi i ja mamy złe doświadczenia związane z konkursami (to długa historia … ; ) ), zatem nie weźmiemy udziału w dalszym typowaniu. Ale jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję : )

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s