polne kamienie

Virginia Woolf "Między aktami"
Virginia Woolf "Między aktami"

– Przyglądałem się obrazowi.
Obraz nie przyglądał się nikomu. Obraz prowadził ich ścieżkami ciszy.

Virginia Woolf, „Między aktami”

„Między aktami” to książka pisana ciszą. To, co najważniejsze, ukryte jest – jak w tytule – między aktami, między wersami czy, jak u Sofii Coppoli, między słowami. Niewypowiedziane, przeczute, domyślone są te myśli najważniejsze, które chce nam przekazać Virginia Woolf w swojej ostatniej książce, zakończonej na miesiąc przed samobójstwem.

Latem 1939 roku na wsi w Anglii mieszkańcy wystawiają przedstawienie na pobliskiej łące. Mieszkańcy domu Pointz Hall uczestniczą w przygotowaniach, a później wraz z innymi siedzą na widowni i śledzą to, co dzieje się na scenie. Jednak niewielu próbuje zrozumieć przedstawienie, rzeczywiście wczuć się w nie. Wszystkich dręczą ich własne rozterki i  wypełniają westchnienia. Oczy zaprzątnięte są bardziej niewidzeniem (romansu męża, samotności, niezrozumienia, dziecinnienia starców) niż patrzeniem. Tak jak i wszystko, przeczucie wybuchu drugiej wojny światowej jest tłumione, spychane na dalszy tor świadomości.

W ten smutny nastrój melancholii i refleksji Virginia Woolf potrafi zawsze tak samo wciągnąć. „Uczepiona białych kartek”, pożyczając wyrażenie od pisarki, trwam w zawieszeniu i chwila „rozciąga się, wędrując ku przeszłości lub ku przyszłości”.

Jedna z najlepszych książek Woolf, w której łapczywe chwytanie piękna chwili miesza się subtelnie z przeczuciem zbliżającego się końca, z refleksją o przemijaniu, o śmierci. Suknia trzepocze na wietrze, ale oczy już szukają odpowiednio ciężkich kamieni.

Reklamy

3 myśli na temat “polne kamienie

  1. Zaciekawiłaś mnie tą recenzją :)) Zapragnęłam bardzo przeczytania choć urywka obrazującego „łapczywe chwytanie piękna chwili” :))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s