podokazywać z pisarzem

Jak trudno znaleźć portret pisarza / pisarki w wieku młodzieńczym (lub średnim). I nie piszę tutaj o niczym, co należałoby kojarzyć z Jamesem Joycem. Jestem bardzo prostolinijna: myślę o czymś tak dziś powszechnym jak zdjęcie. Na przykład Doris Lessing opublikowała swoją pierwszą książkę w wieku 31 lat, ale czy ktokolwiek wie, jak wyglądała przed otrzymaniem Nagrody Nobla? Wszystkie jej książki opatrzone są podobizną starszej, zresztą bardzo urokliwej, kojarzącej się z pierniczkami, damy. Mniej więcej taką:

Doris Lessing
Doris Lessing
Naturalnie, większość osób zaczęła kojarzyć tę pisarkę dopiero po otrzymaniu przez nią literackiej Nagrody Nobla w zeszłym roku (w tej grupie ignorantka-ja), ale mimo wszystko: opublikowała tyle książek – gdy przymrużyć jedno oko w czasie przyglądania się liście jej publikacji, można postawić hipotezę o średnio jednej książce na półtora roku. Oznacza to, że publikowała równie dużo w wieku 35, 42,53 itd. lat. Zatem czy upowszechniany przez wydawnictwa wizerunek nie mógłby się różnić?
Nikt by się nie obraził (noszę w sobie taką małą prywatną przepowiednię), gdyby czasem Lessing okazała się dziewczyną w białym, przylegającym podkoszulku, jak tu:
Doris Lessing
Doris Lessing
Mogłaby bawić się z kotem, kosmykiem włosów lub pić kawę z filiżanki, z kubka, ze szklanki – nie wiadomo, jaką pisarka pije kawę i w jaki sposób, a to przecież ciekawe.
Zauważam tendencyjność w kształtowaniu wizerunku pisarza. Jeżeli pisarz ma szczęście i już kilkadziesiąt wiosen nosi na plecach, wydawca zaciera łapczywie ręce: to będzie się nieźle sprzedawać. Przyprószenie siwizną, kilka zmarszczek, podwójny podbródek, słaby wzrok objawiający się na czubku nosa w postaci zmiennych kształtów rowerka zwanego potocznie okularami (choć preferowane są te najbardziej „charakterne”, czyli prostokątne), błysk w oku, który nazywany jest przenikliwością, tkliwe zamyślenie lub mina sarkastycznego mentora. Taką postać najlepiej odpowiednio posadzić na tle regału z książkami bądź z otwartą knigą w ręku, ale gdyby jeszcze, gdyby jeszcze – wysila się, aby wyrazić marzenie wydawca – była możliwość udrapowania tejże persony jak bezmyślnej materii na odpowiednim krześle, o tak, wśród sterty zapisanych papierów w towarzystwie maszyny do pisania i z papierosem / fajką – cud malina! z wydawcy kapie ślina.
Gdyby zbierać tę ślinę do glinianego garnuszka, mogłoby się okazać, że wystarczy jej do stworzenia nowego wydawcy: kogoś z tfu! większym rozmachem i dokazującym poczuciem humoru.

3 myśli na temat “podokazywać z pisarzem

  1. Poruszyłaś ważny temat – kształtowanie fotograficznego/malarskiego wizerunku. Kiedyś uznano, że pisarz ma wyglądać nobliwie i nie mieć żadnych grzeszków na sumieniu, niemalże ideał, wzór do naśladowania. Stąd te portrety szkolne w gabinetach polonistycznych. Mickiewicz to zmęczony życiem siwy starzec, a przecież jest zachowany jego portret młodzieńczy i jeszcze parę innych, które bardziej odpowiadają wyglądowi z czasów tworzenia różnych utworów. Podobnie jest z panią Lessing.

  2. Z Mickiewiczem to mimo wszystko zupełnie inna sprawa. Wszak wielkim poetą był i wieszczem narodowym go nazywają, jak Polska długa i szeroka. Trudno, żeby był pokazywany inaczej niż nobliwie. „Pan Tadeusz” z gębusią Mickiewicza swojsko umorusaną miodem lub z Adasiem paradującym w krótkich wakacyjnych spodenkach plażowych? Nie, za wiele tego dobrego…
    Ale Lessing? Współczesna pisarka. Fotografia od dawna w rozbuchanej erze rozwoju. O ile wizerunek starszej pani pasuje do „Pamiętnika przetrwania”, o tyle już do „The Golden Notebook” zdecydowanie powinno zostać przypięte jakieś bardziej charakterne zdjęcie młodej kobiety, którą Lessing była w czasie jej pisania. Starsza pani i wybujałe życie seksualne? To się gryzie.
    A seks u Mickiewicza to tylko kilka mrówek.

  3. Wszak nie od dziś wiadomo, że Adaś chłopięciem będąc padł na głowę wychyliwszy się z okna i dopiero matczyne modły i wstawiennictwo Pani Ostrobramskiej przywróciły go między żywych, czyniąc potem poetą. Młody Mickiewicz o lubieżnym spojrzeniu nawet zachęciłby młódź do czytania;)
    Filuterną Lessing na okładce również chciałabym zobaczyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s