Życie – podręcznik użytkownika. Georges Perec

Georges Perec "Life A User's Manual"
Georges Perec "Life A User's Manual"

Ostatnio czytam książkę Georges Pereca pt. ” Life A User’s Manual”. Napisałam „czytam”, lecz tak naprawdę to prawdziwie byłoby powiedzieć: staram się czytać. Wykonuję różne mniej lub bardziej idiotyczne zadania i gdzieś w tym wszystkim zagubił się czas na kojące działanie lektury.

A lektura zapowiada się interesująco. Jestem dopiero na 95 stronie, a książka liczy ich 500, więc śmiało można powiedzieć, że książka wciąż się zapowiada, przedstawia, wychodzi do publiczności czy nawet zerka nieśmiało zza kurtyny.

Perec opisuje dzieje mieszkanców pewnej kamienicy w Paryżu. Losy wszystkich osób mieszkających w budynku w rozmaity, nieraz dziwaczny, innym razem dość oczywisty sposób są powiązane, poplątane, splecione. Są to współpracownicy, podróżnicy, korespondenci, kolekcjonerzy, ludzie zamożni, posiadający służbę, pasję lub substytut pasji, której nie odkryli, lecz której na siłę poszukują. Perec bawi się w opisywanie ich mieszkań, przy czym architektura wnętrz nie jest jedynie tłem wydarzeń, ale też równorzędnym bohaterem, kolejnym kawałkiem układanki, którą czytelnik rozsypuje na stole i próbuje złożyć.

Umiłowanie szczegółu, poczucie humoru w detalu.

Irytuje to, że akcja – przynajmniej prawdopodobnie jest to akcja, powinna to być akcja, zapowiada się na akcję – zawiązuje się dopiero w drugiej części książki, mniej więcej po 90 stronie. Jeden nazwie to jej urokiem, drugi na to splunie z obrzydzeniem i weźmie inną powieść do ręki. Mnie książka fascynuje. Nie tylko dlatego, że autor przyjaźnił się z Raymondem Queneau – choć to samo w sobie wystarczyłoby mi jako bodziec do zainteresowania – ale też sama konstrukcja książki i pomysł na nią.

Eksploracja kamienicy trwa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s