Drozdowskaz. Zabić drozda, Harper Lee

Harper Lee "To Kill A Mockingbird"
Harper Lee "To Kill A Mockingbird"

Bohaterka książki Harper Lee pt. „Zabić drozda”, Scout, córka prawnika w małym amerykańskim miasteczku na początku lat 30. XX wieku, jest zaledwie ośmioletnią dziewczynką, kiedy poznaje prawa rządzące światem – miejscem, w którym dziewczynki powinny grzecznie siedzieć i wygładzać fałdki na sukienkach; miejscem, gdzie poczciwi skądinąd farmerzy skazują na śmierć niewinnego człowieka, tylko dlatego, że jest Murzynem; miejscem, w którym każde odstąpienie od przeciętności karane jest społecznym potępieniem. Niezaśmiecony tępymi uprzedzeniami i idiotycznymi stereotypami umysł Scout postrzega wszystkie wydarzenia z jasnością i bystrością niedostępną dorosłym mieszkańcom miasteczka.

Książka odniosła sukces już w roku wydania (1960) i została nagrodzona Pulitzerem. W niecałe 50 lat później książka zaliczana jest do klasyki światowej literatury. Książki, które odwołują się do nieprzemijających wartości takich jak miłość, lojalność, przyjaźń i robią to w sposób nieprzesłodzony, nie powodujący zgagi i niestrawności stają się nieodwracalnie tym, co nazywamy klasyką. Powieść Harper Lee nie spowoduje literackiej cukrzycy, ale też prócz bieżącego uśmiechu w trakcie lektury nie wywoła zbyt wielu reakcji po. Ciepłe poczucie humoru i pełnometrażowe wczucie się autorki w świat widziany oczami małej dziewczynki są atutami książeczki, ale czy aż tak wielkimi, by Harper Lee stawiać na równi np. z klasykiem-pewniakiem Dickensem? Nie sądzę.

„Zabić drozda” zabija ćwieka tym, którzy myślą, że o trudnych sprawach nie można mówić w sposób prosty, ale nie prostacki. Książka nie staje się jednak drozdowskazem dla współczesnego czytelnika: w dzisiejszych czasach nawet drozdy są bardziej skomplikowane niż były w ubiegłym stuleciu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s