Sexus, Henry Miller

Henry Miller "Sexus"
Henry Miller "Sexus"

If you step out of a house at night, after losing a dear friend, the street seems really quite discreet. If the outside became like the inside it would be unbearable. Streets are breathing places…

Henry Miller, „Sexus”

Po przeczytaniu pierwszej części trylogii Millera, aż chce się wyjść na ulicę i odetchnąć nią. Jednak uczucia, jakie targają czytelnikiem – zwłaszcza na końcu książki – zdecydowanie nie przypominają tych związanych z utratą kogoś bliskiego. Pierwotne zdumienie, rozbawienie, a nawet podekscytowanie stopniowo przechodzi w znużenie, obrzydzenie, kipiącą niechęć. Ile wszak można czytać o seksie, uprawianym przez bohatera – w tej roli autor osobiście – na wszelkie możliwe sposoby z każdą wywłoką, którą spotka? Zdrady zmieszane z zazdrością. Absurdalne zachowania kobiet, które bez zastanowienia oddają się odpychającemu seksopacie, tytułującemu się pisarzem. Wulgarny język i lubieżność opisywanych scen. Odrzucenie wszelkich zasad moralnych. Krańcowe i wyczerpujące wyuzdanie.

Co mnie zatem skłoniło do doczytania książki do końca? Jedynie dwie rzeczy. Pierwsza – poczucie humoru Millera, plugawość jego skojarzeń, całkowicie zaskakująca i absurdalna – tak dalece posunięta w nonsensie, że nieraz trafiająca w samo sedno. Druga – najlepsze partie książki, czyli te, gdzie Miller wchodzi w swobodny monolog – najczęściej zaczynające się od niczego, jakiejś drobnej obserwacji, po czym przechodzące w przemyślenia o pisarstwie, o świecie, o ludzkich zachowaniach. Prześmiewczy egoista nie cofnie się przed niczym w swej obrazoburczej szczerości.

Niektórym rumieńce zapałają na wieść o tym, że książka była przez wiele lat zakazana w krajach anglojęzycznych, m. in. w ojczyźnie Millera, w Stanach Zjednoczonych.

Po przeczytaniu tej książki zdecydowanie trzeba się przewietrzyć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s